Taloustieto

United Bankers tähtää liiketoiminnan ja tuloksen ja tätä kautta yrityksen arvon kasvattamiseen pitkällä aikavälillä. Yhtiöllä on erittäin vakaa taloudellinen historia ja on kasvattanut liiketoimintaansa lähes yksinomaan tulorahoituksella. Alla olevassa taulukossa esitetään yhtiön avainlukuja. Yhtiö listautui NASDAQ Helsinki Oy:n ylläpitämälle First North Finland -markkinapaikalle marraskuussa 2014, joten tätä aiemmat tilinpäätökset eivät ole First North Nordic Rulebook -sääntöjen mukaisia.

Avainluvut

UB-konsernin taloustietoa20172016201520142013
Liikevaihto, milj. e25,020,127,420,413,6
Käyttökate, milj. e5,22,86,94,12,0
Liikevoitto, milj. e3,61,56,53,91,9
Oman pääoman tuotto-% (ROE)15,55,629,628,126,6
Koko pääoman tuotto-% (ROA)10,64,123,822,019,0
Omavaraisuusaste %69,866,181,080,273,4
Henkilöstö (vuoden lopussa)107102998570
Osinko vuodelta, e2,00*1,002,351,381,18
Ylimääräinen osinko, e1,16

* hallituksen ehdotus

Liikevaihto

Käyttökate

Tilinpäätökset ja puolivuotiskatsaukset

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2017 >>

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2017>>

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2016>>

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2016>>

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2015>>

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2015>>

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2014>>