Taloustieto

United Bankers tähtää liiketoiminnan ja tuloksen ja tätä kautta yrityksen arvon kasvattamiseen pitkällä aikavälillä. Alla olevassa taulukossa esitetään yhtiön avainlukuja. Yhtiö listautui NASDAQ Helsinki Oy:n ylläpitämälle First North Finland -markkinapaikalle marraskuussa 2014.

Avainluvut

UB-konsernin taloustietoa20182017201620152014
Liikevaihto, milj. e33,725,020,127,420,4
Käyttökate, milj. e7,35,22,86,94,1
Liikevoitto, milj. e4,13,61,56,53,9
Oman pääoman tuotto-% (ROE)11,615,55,629,628,1
Koko pääoman tuotto-% (ROA)7,810,64,123,822,0
Omavaraisuusaste %65,469,866,181,080,2
Henkilöstö (vuoden lopussa)130*98*96*9985
Osinko vuodelta, e**0,410,400,200,470,276

*Henkilöstömäärä on ilmoitettu kokopäivätoimisiksi muutettuna (FTE, full time equivalents).
**Hallituksen ehdotus maksettavasta osingosta tilikaudelta. Luvut ovat split-korjattuja.

Liikevaihto

Käyttökate

Hallinnoitavat varat ja asiakasmäärä

*Luvuissa ovat mukana UB Pankkiiriliike Oy:n hallinnoitavat varat sekä asiakasmäärä.

Tilinpäätökset ja puolivuosikatsaukset

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2018

United Bankers Oyj:n puolivuosikatsaus H1 2018

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2017

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2017

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2016

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2016

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2015

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2015

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2014