Taloustieto

United Bankers tähtää liiketoiminnan ja tuloksen ja tätä kautta yrityksen arvon kasvattamiseen pitkällä aikavälillä. Yhtiöllä on erittäin vakaa taloudellinen historia ja on kasvattanut liiketoimintaansa lähes yksinomaan tulorahoituksella. Alla olevassa taulukossa esitetään yhtiön avainlukuja. Yhtiö listautui NASDAQ Helsinki Oy:n ylläpitämälle First North Finland -markkinapaikalle marraskuussa 2014.

Avainluvut

UB-konsernin taloustietoa20182017201620152014
Liikevaihto, milj. e33,725,020,127,420,4
Käyttökate, milj. e7,35,22,86,94,1
Liikevoitto, milj. e4,13,61,56,53,9
Oman pääoman tuotto-% (ROE)11,615,55,629,628,1
Koko pääoman tuotto-% (ROA)7,810,64,123,822,0
Omavaraisuusaste %65,469,866,181,080,2
Henkilöstö (vuoden lopussa)130*98*96*9985
Osinko vuodelta, e**0,410,400,200,470,276

*Henkilöstömäärä on ilmoitettu kokopäivätoimisiksi muutettuna (FTE, full time equivalents).
**Hallituksen ehdotus maksettavasta osingosta tilikaudelta. Luvut ovat split-korjattuja.

Liikevaihto

Käyttökate

Hallinnoitavat varat ja asiakasmäärä

*Luvuissa ovat mukana UB Pankkiiriliike Oy:n hallinnoitavat varat sekä asiakasmäärä.

Tilinpäätökset ja puolivuosikatsaukset

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2018

United Bankers Oyj:n puolivuosikatsaus H1 2018

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2017

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2017

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2016

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2016

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2015

United Bankers Oyj:n puolivuotiskatsaus H1 2015

United Bankers Oyj:n tilinpäätös 2014