Inka Noramaa

Inka Noramaa

sijoittajasuhde- ja viestintäjohtaja

United Bankers kertoi tammikuussa laajentavansa rahastovalikoimaansa perustamalla listaamattomiin yhtiöihin sijoittavan UB Private Equityn. Samalla rahaston salkunhoitajiksi nimitettiin Teemu Hahl ja Tero Wesanko. Rahaston starttipäivän (17.3.) lähestyessä kävin jututtamassa kaksikkoa uudesta rahastosta.

Pitkä kokemus ja vahvat näytöt 

UB Private Equity -rahaston salkunhoitajat ovat varsin tuoreita UB:laisia, joten päätin haastattelun aluksi kysellä hieman heidän taustoistaan sekä tunnelmistaan uuden työnantajan palveluksessa. Salkunhoitotiimin Teemu Hahl aloitti United Bankersilla viime lokakuussa ja Tero Wesanko kuluvan vuoden tammikuussa. Molemmilla on kuitenkin sijoitusalalla pitkä työhistoria, jonka aikana he ovat ehtineet nähdä monenlaisia markkinatilanteita.

Kumpikin salkunhoitajista kertoo kiinnostuksensa talouteen ja sijoittamiseen syttyneen jo varhain. Tero Wesanko muistaa hyvin ensiaskeleensa sijoittamisen maailmassa. ”Aloitin osakesijoittamisen jo lukioiässä, ja ensimmäinen sijoitukseni oli YIT-Yhtymä, joka tunnettiin aiemmin nimellä Perusyhtymä. Siihen aikaan osakekaupankäynti onnistui kätevästi pankin tiskillä”, hän kertoo hymyillen. Kiinnostus sijoittamiseen on ollut sen jälkeen pysyvää. ”Olen luonteeltani analyyttinen ja mahdollisuus jatkuvaan oppimiseen tekee sijoittamisesta edelleen kiehtovaa – joka päivä”, hän jatkaa.

Myös Teemu Hahl kertoo innostuneensa arvopaperimarkkinoista viimeistään rahoituksen opintojensa myötä: ”Kiinnostuin opiskeluaikana erityisesti Markowitzin portfolioteoriasta. Sen ydinajatuksena on salkun riski-tuotto-suhteen parantaminen hajauttamalla sijoituksia kohteisiin, joiden keskinäinen korrelaatio on heikko. Opintojen myötä kiinnostus arvopaperimarkkinoihin vain kasvoi ja uravalintani alkoi olla selvä.”

Wesanko on työskennellyt pitkään muun muassa Nordeassa, jossa hän aloitti 2000-luvun alussa. Työuraan on mahtunut erilaisia työtehtäviä niin asiakkaiden, salkunhoidon kuin liiketoiminnan kehittämisen parissa. Hahlin ura käynnistyi puolestaan SEB:ltä, jossa hän aloitti vuonna 2008. ”Sain omalle uralleni aikamoisen startin, kun minut palkattiin SEB:lle heinäkuussa 2008. Kaikki varmasti muistavat, että siitä pari kuukautta myöhemmin finanssimarkkinat ajautuivat yhteen historiansa pahimmista kriiseistä. Hyppäsin siis suoraan syvään päätyyn. Toisaalta finanssikriisi oli myös opettavainen kokemus. Se sai ymmärtämään, että pahin virhe on lopulta se, jos myy sijoituksiaan väärään aikaan. Paniikin keskellä kannattaa mieluummin pitää pää kylmänä ja odottaa hetkeä, jolloin rationaaliset päätökset ovat jälleen mahdollisia”, painottaa Hahl. Wesanko muistuttaa myös kriisien tuomista mahdollisuuksista: ”Sijoittajalla olisi aina hyvä olla niin sanottua sotakassaa. Suuret markkinaliikkeet tarjoavat rohkeille tilaisuuden tehdä onnistuneita sijoituksia.” 

Tero Teemu 2400X1060

UB Private Equity -rahaston salkunhoitajat Tero Wesanko ja Teemu Hahl ovat kokeneita sijoitusalan ammattilaisia, ja heillä on pitkä yhteinen työhistoria. 

Salkunhoitajien yhteinen työhistoria tekee yhteistyöstä mutkatonta

UB:lle siirtyneet Wesanko ja Hahl vastaavat uuden Private Equity -markkinoille sijoittavan rahaston rakentamisesta ja salkunhoidosta. Uuden rahaston kehittäminen ja salkunhoitotyö saivat kaksikon tarttumaan uuteen haasteeseen. UB:lle he siirtyivät Alexandriasta, jossa he työskentelivät yhdessä muun muassa yhtiön rahastoliiketoiminnan kehittämisen parissa noin kymmenen vuoden ajan. Hahlin ja Wesangon mukaan pitkä yhteinen työhistoria tekee yhteistyöstä sujuvaa.

Molemmat kehuvat ensivaikutelmaansa UB:sta ja uudesta työyhteisöstä. ”UB:n vahvuuksiin kuuluu ehdottomasti ketterä päätöksenteko. Tiimiin on ollut mukava liittyä, sillä yhtiössä on matala hierarkia ja avoin keskustelukulttuuri. Täällä yhdistyvät myös hyvällä tavalla suuren ja pienen organisaation parhaat puolet. UB:n kokoluokka mahdollistaa riittävät resurssit, mutta samaan aikaan yhtiö on riittävän pieni, jotta yrittäjähenkisyys ja pitkäjänteinen tekeminen pysyvät keskiössä”, sanoo Wesanko. Myös Hahl korostaa myönteisiä kokemuksiaan tiimityöstä: "UB:lla on todella osaavia ja ammattitaitoisia ihmisiä. Tekemisestä välittyy yhteenkuuluvuuden tunne, ja se näkyy myös tuloksissa."

Listaamattomat yhtiöt kuuluvat hyvin hajautettuun sijoitussalkkuun

Kun siirrymme keskustelemaan listaamattomien yhtiöiden markkinasta, Wesanko korostaa, että markkina pääomasijoittamisen ympärillä on muuttunut aivan viime vuosina: ”Listaamattomat yhtiöt kuuluvat omaisuusluokkana keskeisesti hyvin hajautettuun sijoitussalkkuun, mutta aiemmin pääomasijoitukset rajautuivat vain institutionaalisten sijoittajien valikoimaan. Myös UB:n tuotetarjonnasta puuttui aiemmin mahdollisuus sijoittaa listaamattomiin yhtiöihin avoimen rahaston kautta. Uusi rahastomme tuo erittäin kiinnostavan ja voimakkaasti kasvavan markkinan nyt myös yksityissijoittajien ulottuville. Laaja hajautus valikoitujen kansainvälisten kumppaneiden pääomarahastoihin tarjoaa poikkeuksellisen hyvän likviditeetin pääomasijoitusten omaisuusluokassa”, avaa Wesanko.

Hahl palauttaa mieleen myös haastattelun alussa mainitsemansa portfolioteorian: ”Listaamattomat sijoitukset toimivat erinomaisesti myös niin sanotussa ydin-satelliitti-sijoitusmallissa. Ne tuovat sijoitussalkkuun hyvän hajautuselementin ja parantavat salkun riskikorjattua tuottoa, sillä niiden korrelaatio listatun markkinan kanssa on vähäinen. UB Private Equityn sijoitukset suuntautuvat pääsääntöisesti niin sanotun Buyout-vaiheen yhtiöihin. Ne ovat yhtiöitä, jotka ovat jo vakiinnuttaneet liiketoimintansa, niillä on vahva markkina-asema ja ne ovat kooltaan tarpeeksi suuria. Tavoitteenamme on siis luoda PE-rahasto vakaimmasta päästä.”

Listaamattomien yhtiöiden markkina kasvaa tällä hetkellä selvästi nopeammin kuin listattu osakemarkkina, ja omaisuusluokkaan suuntautuvien sijoitusten arvioidaan jopa viisinkertaistuvan vuoteen 2030 mennessä. ”Yritykset pysyvät nykyään yksityisinä aiempaa pidempään, sillä esimerkiksi sääntelytaakka rajoittaa halukkuutta listautua. UB Private Equity tarjoaa mahdollisuuden sijoittaa yhtiöihin, jotka kasvavat pörssin ulkopuolella. Julkiset yhtiöt joutuvat toimimaan jatkuvan tarkkailun alaisena. Siksi yhtiön kehittämistä ja mahdollisia strategisia muutoksia voi olla helpompaa toteuttaa yksityisessä yhtiössä. Pääomasijoittajien osaamisella on usein merkittävä rooli näiden yhtiöiden kasvun edistämisessä. Listaamattoman markkinan kasvutrendi on kiihtynyt ja voimistuu edelleen”, painottaa Wesanko.

Tilanne on houkutteleva myös ajoituksen näkökulmasta. ”Mielestäni tällä hetkellä on otollinen aika sijoittaa Private Equity -markkinaan. Muutaman vuoden takainen korkojen nopea ja voimakas nousu jarrutti yritysjärjestelyitä ja listautumisia. Nyt korkotaso on jälleen normalisoitunut ja markkina on viriämässä parin vuoden hiljaiselon jälkeen. Samaan aikaan listaamattomien yhtiöiden arvostustasot vaikuttavat edullisilta suhteessa listattuun markkinaan. Pörssiosakkeiden kurssinousun myötä listatun markkinan hinnoittelu on kiristynyt, kun taas yksityisten yhtiöiden kohdalla transaktioita toteutetaan edelleen selvästi alle vuoden 2021 tasojen”, kertoo Wesanko.

Onko salkunhoitajilla itsellään suunnitelmissa sijoittaa uuteen UB Private Equity -rahastoon? ”Totta kai”, kuuluu yhdestä suusta. ”Pidämme tärkeänä, että olemme samassa veneessä sijoittajien kanssa”, päättää Wesanko.

Esitetty informaatio perustuu UB:n omiin arvioihin ja UB:n luotettavina pitämiin lähteisiin. Johtopäätösten perustana oleva informaatio voi muuttua nopeasti, ja UB voi muuttaa markkinanäkemystään ilman eri ilmoitusta. Mitään esityksen kautta saatavaa informaatiota ei pidä sellaisenaan käsittää kehotukseksi ryhtyä sijoitustoimenpiteisiin. Tehdessään sijoituspäätöksiä tulee lukijan perustaa ne omaan arvioonsa sijoituskohteesta ja siihen liittyvistä riskeistä sekä ottaa huomioon omat tavoitteensa ja taloudellinen tilanteensa.

Rahastosijoittamiseen liittyy aina taloudellinen riski. Rahastoon tehdyn sijoituksen arvo voi nousta tai laskea ja sijoitetun pääoman voi menettää osittain tai kokonaan. Rahaston aikaisempi tuottokehitys ei ole tae tulevasta kehityksestä eikä sitä voi käyttää tulevien tuottojen ennustamiseen. Rahastolle asetettua tavoitetuottoa ei välttämättä saavuteta. Riskit on esitelty tarkemmin rahaston avaintietoasiakirjassa ja rahastoesitteessä. Ennen sijoituspäätöksen tekemistä sijoittajan tulee tutustua rahaston avaintietoasiakirjaan, rahastoesitteeseen, sääntöihin ja hinnastoon, jotka ovat saatavilla kunkin rahaston sivulta. Rahastoja hallinnoi UB Rahastoyhtiö Oy. Rahastojen salkunhoito on ulkoistettu UB Omaisuudenhoito Oy:lle.