Osakeobligaatio Suomi II/2023

Osakeobligaatio Suomi II/2023 tarjoaa pääsyn osakemarkkinoille pääomaturvatusti.
Osakeobligaatio Suomi II/2023 on viiden ja puolen vuoden mittainen sijoitus osakesidonnaiseen joukkovelkakirjalainaan.
Sijoituksessa on pääomaturva, eli sijoittajalle palautetaan eräpäivänä vähintään 100 % sijoituksen nimellispääomasta riippumatta kohde-etuuden arvonmuutoksesta sijoitusaikana. Näin ollen sijoittajan tappioksi voi koitua maksettu merkintäpalkkio.*
Kohde-etuutena toimivassa osakekorissa on tasapainoin Fortum Oyj:n, Huhtamäki Oyj:n, Kesko Oyj:n, Orion Oyj:n, Sampo Oyj:n, Telia AB:n, TietoEVRY Oyj:n ja UPM-Kymmene Oyj:n osakkeet.
Sijoittajan mahdollinen tuotto muodostuu osakekorin sijoitusajan positiivisesta arvonmuutoksesta aina 40 % saakka kerrottuna tuottokertoimella 130 %**. Tämä tarkoittaa sitä, että sijoituksen maksimituotto alustavalla tuottokertoimella laskettuna on 52 %. Sijoittaja ei hyödy osakekorin yli 40 % arvonmuutoksesta. Jos osakekorin arvonmuutos on negatiivinen, on tuotto nolla.
Sijoitukseen liittyy riski liikkeeseenlaskijan takaisinmaksukyvystä. Liikkeeseenlaskijana toimii Nordea Bank Abp.
Merkintäaika: 1.1 – 1.1.2021
Minimimerkintä: 5 000 euroa
Sijoituksen eräpäivä: 18.12.2028